sztuka wyboru agenta nieruchomości

Skoro czytasz ten tekst, to zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób sprzedający lub kupujący nieruchomości, szczególnie te o naprawdę dużej wartości, powinni dokonywać wyboru najlepszego agenta do obsługi tego procesu? W poniższym tekście postaram się wskazać, jakie czynniki, i jakie kwestie należy wziąć pod uwagę w procesie takiego wyboru, zanim ostatecznie zdecydujesz, któremu pośrednikowi w obrocie nieruchomościami powierzysz swoją sprawę.

Na początek zwróć proszę uwagę, że używam słowa „agent” lub „pośrednik”, a nie „firma”, nie „biuro”, nie „agencja” - i już wyjaśniam dlaczego tak: Twoja współpraca z agentem (pośrednikiem) nieruchomości to będzie zawsze współpraca z człowiekiem, a nie z „logo” - współpraca z tym jednym, konkretnym człowiekiem.

Jeżeli jesteś stroną sprzedającą, to właśnie temu człowiekowi i jego radom będziesz ufać, to temu człowiekowi przekażesz klucze do swojego domu, to ten człowiek będzie oprowadzał obce osoby po Twoim domu, to ten człowiek będzie rozmawiał i negocjował w Twoim imieniu z potencjalnymi nabywcami Twojej nieruchomości, to ten człowiek przeprowadzi Cię przez prawne aspekty zbycia nieruchomości – ten konkretny człowiek, a nie żadne „logo”. Wiele agencji o wielkich markach ma duże zespoły – ale czy jest sens wybierać tylko nazwę z billboardu, jeśli możesz zostać „zdegradowany” do współpracy z nowicjuszem w agencji, lub Twoja oferta może przechodzić „z rąk do rąk”, w zależności od rotacji osób w agencji?

Jeżeli jesteś zainteresowany nabyciem nieruchomości, to dla Ciebie najważniejsze będzie, aby znaleźć człowieka, który naprawdę zrozumie Twoje potrzeby, doceni Twój gust w nieruchomościach, wczuje się w poszukiwanie nieruchomości dla Ciebie tak, jakby to on miał kupić tą nieruchomość dla siebie, dla swojej rodziny, dla swojego biznesu. Jeśli będziesz szukać z daleka, jechać na oględziny z drugiego końca Polski, lub nawet przylatywać z innego kraju – to właśnie ten człowiek musi wcześniej starannie przygotować taką wyselekcjonowaną, krótką listę nieruchomości odpowiadających Twoim wymaganiom, Twojej potrzebie. Jeżeli od początku czujesz, że agent po drugiej stronie słuchawki nie wyczuwa Twoich potrzeb, nie do końca rozumie, o czym do niego mówisz, że nie macie wspólnego języka - prawdopodobnie później będzie już tylko gorzej.

Skoro już wytłumaczyłem różnicę pomiędzy „agentem” a „agencją”, to wracam teraz do kwestii wyboru samego agenta.

Domyślam się, że skoro szukasz dla siebie agenta nieruchomości, to na pewno zdajesz sobie sprawę, że Twój czas, Twoja prywatność, Twoje bezpieczeństwo, Twoje miejsce zamieszkania są dla Ciebie niezwykle cenne. Najprawdopodobniej też masz świadomość, że samodzielne przeprowadzanie całego procesu kupna lub sprzedaży domu czy mieszkania byłoby jednym z Twoich najbardziej czasochłonnych i nieefektywnych procesów. Jak więc zatem możesz zapewnić sobie profesjonalnego agenta? Agenta, który płynnie, oszczędzając Ci niepotrzebnego stresu, maksymalnie chroniąc i szanując Twój czas, ma największą szansę zapewnić Tobie dochodową transakcję.

Samo znalezienie agenta nieruchomości nie jest takie trudne. Wielu agentów pracuje naprawdę niezwykle ciężko. Setki z nich zamieszcza swoje posty w social media, umieszcza swoje reklamy w innych mediach, podrzuca swoje prospekty do skrzynek na listy, chodzi na różne spotkania biznesowe. No tak… Ale dalej jak wybrać tego najlepszego do Twojej transakcji...?

Przede wszystkim:
- popytaj znajomych o polecenia;
- sprawdź w tej kwestii Internet;
- poszukaj agentów, dla których praca jako "pośrednik w obrocie nieruchomościami" jest jedynym zajęciem zawodowym (w żadnym wypadku nie jest prawdą, że możesz być w pełni zaangażowanym w swoją pracę agentem nieruchomości wykonując ten zawód na przysłowiowe pół etatu, czy ubocznie przy innej działalności);
- poszukaj agentów specjalizujących się w Twoim typie transakcji;
- wybierz agentów firmujących wykonywaną pracę swoją twarzą;
- przebij się przez cały dzisiejszy „szum marketingowy”, i poszukaj agentów z odpowiednią równowagą robienia „show” i doświadczenia.

Zrób wywiad z kilkoma agentami, aby upewnić się, że wiesz, z kim będziesz współpracować – zapytaj:
- o ich wartości w pracy, o ich podejście do prowadzonego biznesu;
- zobacz, czy poświęcą swój czas, aby naprawdę wypytać o to, co jest dla Ciebie najważniejsze;
- zapytaj ich, czy współpracują z innymi agentami, i jak taka współpraca wygląda w praktyce;
- zorientuj się, czy agent oddzwania na połączenia nieodebrane (dla mnie jest to turbo dziwne zjawisko, ale dużo agentów… nie oddzwania… - wiem, bo sam czasem dzwonię do kolejnych agentów);
- jeżeli planujesz sprzedać nieruchomość, zobacz jak prezentowane są oferty sprzedaży nieruchomości na liście ofert agenta, zastanów się, czy ten agent będzie w stanie wyczuć i odpowiednio pokazać Twoją nieruchomość, jej zalety i przewagę nad podobnymi ofertami (uwierz mi, że im lepiej przedstawiona oferta, im więcej w niej szczegółów i prawdy o nieruchomości, o jej otoczeniu, im bardziej szczere i rzeczowe są rozmowy agenta z potencjalnymi jej nabywcami na temat stanu nieruchomości, jej otoczenia, możliwości, ewentualnych ograniczeń, etc., tym cały proces jej sprzedaży będzie dla Ciebie mniej czasochłonny i stresujący, głównie przez wyeliminowanie niepotrzebnych prezentacji nieruchomości);
- zapytaj agenta, gdzie trafi oferta Twojej nieruchomości, jakie ma możliwości jej promocji;
- zapytaj, czy agent współpracuje z inwestorami rynku nieruchomości – dzisiaj coraz więcej osób i firm szuka możliwości lokaty swojego kapitału właśnie na rynku nieruchomości, jak również coraz więcej osób działa jako flipperzy;
- możesz również zapytać, czy agent ma tak zwaną „licencję” (wprawdzie od 2014 roku nie jest wymagana państwowa licencja do wykonywania tego zawodu, ale osobiście uważam, że jeżeli mimo to ktoś poświęca swój czas i swoje pieniądze na uzyskanie potwierdzenia swoich kompetencji, na poszerzanie swojej wiedzy, to oznacza, że bardzo poważnie i długofalowo podchodzi do wykonywanej działalności);
- a na koniec jeszcze zapytaj, czy agent pracuje tylko dla jednej strony transakcji – w sensie, czy będzie reprezentował tylko Ciebie, czy będzie też chciał (lub nawet musiał) pobrać prowizję od drugiej strony transakcji (chyba nie muszę tutaj tłumaczyć, że interesy dwóch stron transakcji rynku nieruchomości zazwyczaj są przeciwstawne…).

Pamiętaj również, że sama sprzedaż (w sensie przygotowania i marketingu oferty) to tylko część pracy agenta. Agenci odgrywają znaczącą rolę w sprawdzaniu potencjalnych nabywców, w dbaniu o bezpieczeństwo Twoich rzeczy osobistych, czy udzielanych informacji podczas tego procesu. Zapytaj agenta, jakie jest jego podejście do tych kwestii, jakie ma swoje procedury bezpieczeństwa.

WAŻNA WSKAZÓWKA: Zastanów się, czy będziesz również świetnym klientem. Miej dobrze zdefiniowaną listę pragnień i potrzeb. Upewnij się, że jesteś przygotowany mentalnie na działanie, i poważnie podchodzisz do rozpoczęcia tego działania

Jeżeli sprzedajesz nieruchomość, zapoznaj się również ze wszystkimi materiałami i możliwościami zapowiadającymi, jak może wyglądać oferta sprzedaży Twojego domu, mieszkania, działki, czy Twojego obiektu przemysłowego. Możesz nawet sprawdzić, jak agent rozmawia z potencjalnymi nabywcami nieruchomości ze swojej listy ofert – po prostu zadzwoń do niego ;) Z pewnością są agenci, którzy robią w danej materii więcej niż inni, przygotowują lepszej jakości materiały marketingowe, mają lepsze narzędzia niż inni, specjalizują się w innym sektorze nieruchomości, czy wręcz lubią działać na jakimś konkretnym rynku. Przemyśl, czy dany agent faktycznie ma szansę sprzedać nieruchomość z Twojego segmentu – w sensie, czy jest np. gotowy mentalnie, czasowo i organizacyjnie na obsługę klienta zainteresowanego nabyciem nieruchomości z segmentu „premium” - bo nawet w przypadku najbardziej spektakularnych czy teoretycznie super atrakcyjnych nieruchomości doprowadzenie do udanej sprzedaży, do sprzedaży za oczekiwaną przez Ciebie cenę, naprawdę wymaga ciężkiej pracy agenta, jego zaangażowania i poświęcenia się temu tematowi, jego wiedzy, doświadczenia i znajomości, a często też zupełnie niestandardowych pomysłów i działań.

To tyle, jeżeli chodzi o ogólną kwestię kryteriów wyboru swojego pośrednika w obrocie nieruchomościami – albo aż tyle...

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony, za przeczytanie tego tekstu. Niezależnie od tego, któremu agentowi zdecydujesz się powierzyć swoje interesy, swój majątek – jestem szczęśliwy mając świadomość, że być może te kilka porad zamieszczonych w powyższym tekście pomoże Tobie w procesie wyboru tegoż agenta, a przede wszystkim uświadomi ważne kwestie dotyczące dokonywania takiego wyboru, którymi możesz się pokierować – kwestie oczywiste, rzecz można codzienne dla topowych agentów, ale niekoniecznie znane osobom nie zajmującym się zawodowo obrotem nieruchomościami, i reprezentowaniem stron przy takich transakcjach.

Życzę udanych transakcji :)
Piotr Kowal, REALTOR®

 

Międzynarodowy Agent Nieruchomości Kraków - Katowice - Bielsko Biała - Nowy Sącz - Tarnów - Małopolskie - Śląskie

Cookies są wyłączone
włącz je przyciskiem na dole strony, jeśli chcesz obejrzeć film o tej nieruchomości!